Gluosnių plantacijų veisimo technologijos

Svarbesni gluosnių energetinių plantacijų technologijos etapai yra tokie:

  1. Dirvožemio parinkimas. Būtini turtingi ir talpūs vandeniui dirvožemiai.
  2. Žemės dirbimas. Kadangi plantacijos veisiamos dažniausiai žemės ūkio paskirties plotuose, todėl taikomi įprastiniai žemės dirbimo metodai. Blogesniame dirvožemyje reikalinga padidinti humuso kiekį, kalkinti ir tręšti.
  3. Sodinamos medžiagos paruošimas. Sodinamąją medžiagą sudaro Salix genties įvairių karklų ir gluosnių klonų gyvašakės (20-25 cm ilgio vienmečių stiebų atkarpos). Selekciškai pagerinti klonai (genetiškai identiški individai) yra žymiai produktyvesni ir atsparesni ligoms bei kenkėjams, lyginant su natūraliai paplitusiomis gluosnių rūšimis.
  4. Sodinimas. Atliekamas daugiaeilėmis sodinimo mašinomis, pavasarį, apie 20000 gyvašakių į hektarą tankumu.
  5. Agrotechninė priežiūra. Įveisimo metais plantacija turi būti apsaugota nuo bet kokių žolių konkurencijos. Naudojamos mechaninės ir cheminės apsaugos priemonės.
  6. Tręšimas. Atliekamas remiantis agrocheminių analizių duomenimis. Trąšų rūšys ir kiekiai priklauso nuo dirvožemio, plantacijos eksploatavimo laiko, taip pat nuo to, kiek maisto medžiagų išnešama su paimtu derliumi.
  7. Nupjovimas. Energetinės plantacijos pjaunamos žiemą, nukritus lapams, kas 3-4 metai. Nupjauti karklai surenkami į suspaustus ryšulius specialiu pjovimo-rinkimo agregatu, pritaikytu prie įprastinio traktoriaus. Pavasarį karklai gausiai atželia iš likusių kelmų.
  8. Skiedrų gamyba. Surinkti ryšuliai smulkinami kapotinėje į skiedras lauko sąlygomis, kurios hidrauliniu krautuvu talpinamos į traktoriaus priekabą ir išvežamos vartotojams.